Registration & Turnout |
536,154 Voters |
Vote Count | Percent | |
Cartridge Turnout | 171,495 | 31.99% |
Absentee Turnout | 2,139 | 0.40% |
Total | 173,634 | 32.39% |
Justice of the Supreme Court |
425/425 100.00% |
Under Votes | 44330 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - David Wecht | 90,888 | 19.12% |
Dem - Kevin M. Dougherty | 95,174 | 20.02% |
Dem - Christine Donohue | 94,353 | 19.85% |
Rep - Judy Olson | 67,564 | 14.22% |
Rep - Mike George | 61,009 | 12.84% |
Rep - Anne Covey | 60,763 | 12.78% |
IJA - Paul P. Panepinto | 5,387 | 1.13% |
Write-In | 162 | 0.03% |
Total | 475,300 | 100.00% |
Judge of the Superior Court |
425/425 100.00% |
Under Votes | 17191 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Alice Beck Dubow | 87,780 | 56.25% |
Rep - Emil Giordano | 68,251 | 43.74% |
Write-In | 23 | 0.01% |
Total | 156,054 | 100.00% |
Judge of the Commonwealth Court |
425/425 100.00% |
Under Votes | 18601 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Michael Wojcik | 86,422 | 55.89% |
Rep - Paul Lalley | 68,190 | 44.10% |
Write-In | 19 | 0.01% |
Total | 154,631 | 100.00% |
Judge of the Court of Common Pleas |
425/425 100.00% |
Under Votes | 59133 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Natasha Taylor-Smith | 74,986 | 16.28% |
Dem - Todd Eisenberg | 81,554 | 17.71% |
Dem - Dan Clifford | 82,056 | 17.82% |
Rep - Risa Vetri Ferman | 84,088 | 18.26% |
Rep - Gregory Cirillo | 70,957 | 15.41% |
Rep - Stephen Heckman | 66,784 | 14.50% |
Write-In | 42 | 0.01% |
Total | 460,467 | 100.00% |
County Commissioner |
425/425 100.00% |
Under Votes | 32729 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Josh Shapiro | 96,999 | 30.92% |
Dem - Val Arkoosh | 88,753 | 28.29% |
Rep - Steve Tolbert, Jr. | 62,410 | 19.89% |
Rep - Joseph Gale | 65,501 | 20.88% |
Write-In | 62 | 0.02% |
Total | 313,725 | 100.00% |
Clerk of Courts |
425/425 100.00% |
Under Votes | 18419 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Ann Thornburg Weiss | 86,971 | 56.17% |
Rep - Jason Showmaker | 67,847 | 43.82% |
Write-In | 12 | 0.01% |
Total | 154,830 | 100.00% |
Controller |
425/425 100.00% |
Under Votes | 19057 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Karen Geld Sanchez | 83,688 | 54.29% |
Rep - Thomas C. Zipfel | 70,465 | 45.71% |
Write-In | 8 | 0.01% |
Total | 154,161 | 100.00% |
Coroner |
425/425 100.00% |
Under Votes | 17937 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Michael Milbourne | 81,618 | 52.56% |
Rep - Phil Mandato, Jr. | 73,636 | 47.42% |
Write-In | 26 | 0.02% |
Total | 155,280 | 100.00% |
District Attorney |
425/425 100.00% |
Under Votes | 10776 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Kevin R. Steele | 89,848 | 55.28% |
Rep - Bruce L. Castor, Jr. | 72,668 | 44.71% |
Write-In | 20 | 0.01% |
Total | 162,536 | 100.00% |
Prothonotary |
425/425 100.00% |
Under Votes | 17445 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Mark Levy | 86,356 | 55.43% |
Rep - Bill Whiteside | 69,411 | 44.56% |
Write-In | 18 | 0.01% |
Total | 155,785 | 100.00% |
Recorder of Deeds |
425/425 100.00% |
Under Votes | 17538 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Jeanne Sorg | 80,430 | 51.66% |
Rep - Nancy J. Becker | 75,240 | 48.33% |
Write-In | 13 | 0.01% |
Total | 155,683 | 100.00% |
Register of Wills |
425/425 100.00% |
Under Votes | 18713 | |
Over Votes | 3 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - D. Bruce Hanes | 85,726 | 55.48% |
Rep - Sharon Valentine-Thomas | 68,777 | 44.51% |
Write-In | 17 | 0.01% |
Total | 154,520 | 100.00% |
Sheriff |
425/425 100.00% |
Under Votes | 13448 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Sean P. Kilkenny | 83,373 | 52.16% |
Rep - Russell J. Bono | 76,424 | 47.82% |
Write-In | 29 | 0.02% |
Total | 159,826 | 100.00% |
Treasurer |
425/425 100.00% |
Under Votes | 18920 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Jason E. Salus | 84,184 | 54.56% |
Rep - Chuck Wilson | 70,101 | 45.43% |
Write-In | 23 | 0.01% |
Total | 154,308 | 100.00% |
Magisterial District Judge 38-1-06 |
14/14 100.00% |
Under Votes | 600 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Henry J. Schireson | 4,619 | 99.98% |
Write-In | 1 | 0.02% |
Total | 4,620 | 100.00% |
Magisterial District Judge 38-1-07 |
14/14 100.00% |
Under Votes | 212 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Michael Sam Quinn | 2,748 | 56.25% |
Rep - Kathleen M. Valentine | 2,136 | 43.73% |
Write-In | 1 | 0.02% |
Total | 4,885 | 100.00% |
Magisterial District Judge 38-1-09 |
8/8 100.00% |
Under Votes | 126 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Ian T. Kingsley | 1,514 | 47.49% |
Rep - Bill Maruszczak | 1,674 | 52.51% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 3,188 | 100.00% |
Magisterial District Judge 38-1-12 |
9/9 100.00% |
Under Votes | 284 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Edward C. Kropp, Sr. | 2,764 | 99.93% |
Write-In | 2 | 0.07% |
Total | 2,766 | 100.00% |
Magisterial District Judge 38-1-13 |
13/13 100.00% |
Under Votes | 624 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Frank Bernhardt | 4,372 | 99.93% |
Write-In | 3 | 0.07% |
Total | 4,375 | 100.00% |
Magisterial District Judge 38-1-15 |
4/4 100.00% |
Under Votes | 96 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Francis J. Lawrence, Jr. | 877 | 99.43% |
Write-In | 5 | 0.57% |
Total | 882 | 100.00% |
Magisterial District Judge 38-1-20 |
15/15 100.00% |
Under Votes | 973 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Cathleen Kelly Rebar | 7,482 | 99.92% |
Write-In | 6 | 0.08% |
Total | 7,488 | 100.00% |
Magisterial District Judge 38-1-28 |
25/25 100.00% |
Under Votes | 998 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Edward Levine | 7,932 | 99.45% |
Write-In | 44 | 0.55% |
Total | 7,976 | 100.00% |
Magisterial District Judge 38-2-04 |
18/18 100.00% |
Under Votes | 631 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Karen Zucker | 6,637 | 99.91% |
Write-In | 6 | 0.09% |
Total | 6,643 | 100.00% |
Magisterial District Judge 38-2-09 |
4/4 100.00% |
Under Votes | 103 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Greg Scott | 990 | 82.85% |
Write-In | 205 | 17.15% |
Total | 1,195 | 100.00% |
Abington School Director |
39/39 100.00% |
Under Votes | 15435 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Tracy Panella | 12,422 | 19.42% |
Dem - Susan Arnhold | 12,474 | 19.50% |
Dem - Michele R. Tinsman | 8,773 | 13.72% |
Dem - Andrea Trainer | 11,727 | 18.33% |
Dem - Daniel Sean Kaye | 12,430 | 19.43% |
Rep - Joseph J. Rooney | 6,110 | 9.55% |
Write-In | 28 | 0.04% |
Total | 63,964 | 100.00% |
Boyertown Area School Director Region 2 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 227 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Barbara Hartford | 675 | 26.19% |
Dem - Steve Elsier | 1,186 | 46.02% |
Rep - Clay D. Breece | 714 | 27.71% |
Write-In | 2 | 0.08% |
Total | 2,577 | 100.00% |
Boyertown Area School Director Region 3 |
5/5 100.00% |
Under Votes | 633 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Donna L. Usavage | 2,367 | 50.08% |
Dem - David P. Lewis | 2,355 | 49.83% |
Write-In | 4 | 0.08% |
Total | 4,726 | 100.00% |
Bryn Athyn School Director |
1/1 100.00% |
Under Votes | 467 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Michael Buss | 232 | 25.08% |
Rep - Kyle Genzlinger | 237 | 25.62% |
Rep - Brand E. Odhner | 229 | 24.76% |
Rep - Thayer Pendleton | 227 | 24.54% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 925 | 100.00% |
Bryn Athyn School Director - 2 Year Term |
1/1 100.00% |
Under Votes | 329 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Thomas Treacy | 226 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 226 | 100.00% |
Cheltenham School Director |
26/26 100.00% |
Under Votes | 3811 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - David L. Cohen | 7,226 | 16.16% |
Dem - Julie Haywood | 6,966 | 15.58% |
Dem - Joel I. Fishbein | 7,004 | 15.66% |
Dem - Jean McWilliams | 6,806 | 15.22% |
Dem - Napoleon Nelson | 6,607 | 14.77% |
Rep - Kathleen Bowers | 2,047 | 4.58% |
Rep - Myron Goldman | 2,250 | 5.03% |
Rep - John Fruncillo | 1,899 | 4.25% |
Rep - Gary D. Colby | 1,876 | 4.19% |
Rep - Kenneth S. Moskowitz | 2,039 | 4.56% |
Write-In | 3 | 0.01% |
Total | 44,723 | 100.00% |
Colonial School Director |
27/27 100.00% |
Under Votes | 13488 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Leslie Finegold | 5,604 | 13.57% |
Dem - Susan L. Moore | 6,013 | 14.57% |
Dem - Cathy Peduzzi | 5,586 | 13.53% |
Dem - Mel Brodsky | 5,583 | 13.52% |
Dem - Felix Raimondo, III | 5,380 | 13.03% |
Rep - Marie Dougherty Peticca | 4,149 | 10.05% |
Rep - Christina D. Frangiosa | 4,703 | 11.39% |
Rep - Glenn Quinn | 4,256 | 10.31% |
Write-In | 9 | 0.02% |
Total | 41,283 | 100.00% |
Hatboro-Horsham School Director |
22/22 100.00% |
Under Votes | 2214 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Theresa E. Brown | 2,874 | 11.43% |
Dem - Judy Fry | 2,841 | 11.30% |
Dem - Susan Shinton | 2,824 | 11.23% |
Dem - Charles R. Horner, III | 2,696 | 10.72% |
Rep - Mark E. Opalisky | 3,524 | 14.02% |
Rep - Joseph Wade | 3,509 | 13.96% |
Rep - Bob Gockley | 3,421 | 13.61% |
Rep - Marge Lotter | 3,450 | 13.72% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 25,139 | 100.00% |
Jenkintown School Director |
4/4 100.00% |
Under Votes | 1153 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Carolyn Riley | 1,023 | 17.87% |
Dem - Ted Miller | 1,017 | 17.76% |
Dem - Patrick T. Wicks | 825 | 14.41% |
Dem - Nancy W. Campbell | 1,001 | 17.48% |
Dem - Kenneth L. Mullen | 796 | 13.90% |
Rep - William J. News | 597 | 10.43% |
Rep - Cynthia F. Wollman | 467 | 8.16% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 5,726 | 100.00% |
Lower Merion School Director |
46/46 100.00% |
Under Votes | 10654 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Virginia O. Pollard | 9,920 | 12.84% |
Dem - Diane DiBonaventuro | 14,369 | 18.60% |
Dem - David C. Federman | 10,312 | 13.35% |
Dem - Subha Robinson | 9,853 | 12.75% |
Dem - Robin Vann Lynch | 9,880 | 12.79% |
Rep - Gary Friedlander | 6,360 | 8.23% |
Rep - Christina Fink | 5,993 | 7.76% |
Rep - Mike Adler | 5,622 | 7.28% |
Rep - Perry Hamilton | 4,943 | 6.40% |
Write-In | 12 | 0.02% |
Total | 77,264 | 100.00% |
Lower Moreland School Director |
8/8 100.00% |
Under Votes | 1864 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Alan Steinberg | 2,246 | 19.94% |
Dem - Diane Smith | 1,127 | 10.01% |
Dem - Murray M. Cohen | 2,243 | 19.91% |
Dem - Robert Howard | 2,205 | 19.58% |
Dem - Camille Murao Baker | 2,171 | 19.28% |
Rep - Yuri Khalif | 1,268 | 11.26% |
Write-In | 3 | 0.03% |
Total | 11,263 | 100.00% |
Methacton School Director |
14/14 100.00% |
Under Votes | 3842 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Chris Boardman | 6,955 | 18.52% |
Dem - Kim Aubrey-Larcinese | 4,036 | 10.74% |
Dem - Michael K. Ryan | 4,050 | 10.78% |
Dem - Paul Winters | 3,954 | 10.53% |
Dem - Andrea Rees | 4,003 | 10.66% |
Rep - Gregory J. Pellicano | 3,664 | 9.75% |
Rep - Cathleen Barone | 3,706 | 9.87% |
Rep - Scott A. Dorn | 3,575 | 9.52% |
Rep - Kim Woodring | 3,605 | 9.60% |
Write-In | 16 | 0.04% |
Total | 37,564 | 100.00% |
Norristown Area School Director |
28/28 100.00% |
Under Votes | 9705 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Tiffani Hendley | 7,839 | 19.44% |
Dem - Janice Pearce | 7,909 | 19.61% |
Dem - Louis W. Mason | 7,697 | 19.08% |
Dem - George E. Kennedy | 5,199 | 12.89% |
Dem - Sandra White | 7,872 | 19.52% |
Rep - Michael Melnyk | 3,786 | 9.39% |
Write-In | 30 | 0.07% |
Total | 40,332 | 100.00% |
North Penn School Director |
47/47 100.00% |
Under Votes | 8771 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Carolyn Murphy | 9,213 | 10.46% |
Dem - Suzan Leonard | 8,953 | 10.16% |
Dem - Beverly Dodds | 8,697 | 9.87% |
Dem - Tina Stoll | 8,744 | 9.93% |
Dem - Benjamin Litman | 7,879 | 8.94% |
Rep - Patrick McGee, Jr. | 8,893 | 10.10% |
Rep - John T. Schilling | 8,958 | 10.17% |
Rep - Edward Diasio | 9,331 | 10.59% |
Rep - Theresa W. Prykowski | 8,954 | 10.16% |
Rep - Walter Brown | 8,446 | 9.59% |
Write-In | 19 | 0.02% |
Total | 88,087 | 100.00% |
Perkiomen Valley School Director |
12/12 100.00% |
Under Votes | 5876 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Elizabeth Stolar | 2,481 | 9.71% |
Dem - Ann Mantey | 4,903 | 19.19% |
Dem - Elizabeth S. Negro | 4,831 | 18.91% |
Dem - Justine A. Myers | 4,912 | 19.23% |
Dem - Richard Dennis Flynn | 4,777 | 18.70% |
Rep - Gerry Barnefiher | 2,841 | 11.12% |
Write-In | 801 | 3.14% |
Total | 25,546 | 100.00% |
Pottsgrove School Director |
6/6 100.00% |
Under Votes | 2879 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Ashley J. Custer | 2,579 | 20.09% |
Dem - Al Leach | 2,550 | 19.86% |
Dem - Bill Parker | 2,571 | 20.02% |
Dem - Jim Lapic | 2,531 | 19.71% |
Dem - Patricia A. Grimm | 2,566 | 19.98% |
Write-In | 43 | 0.33% |
Total | 12,840 | 100.00% |
Pottsgrove School Director - 2 Year Term |
6/6 100.00% |
Under Votes | 517 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - John Rossi | 2,622 | 99.66% |
Write-In | 9 | 0.34% |
Total | 2,631 | 100.00% |
Pottstown School Director |
10/10 100.00% |
Under Votes | 2068 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Andrew Kefer | 2,111 | 19.95% |
Dem - W. Ronald Williams | 2,085 | 19.70% |
Dem - Kurt K. Heidel | 2,006 | 18.96% |
Dem - Emanuel Wilkerson | 2,033 | 19.21% |
Dem - Katina Bearden | 1,405 | 13.28% |
Rep - Diana L. Stitt | 939 | 8.87% |
Write-In | 3 | 0.03% |
Total | 10,582 | 100.00% |
Souderton Area School Director |
20/20 100.00% |
Under Votes | 8143 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Donna M. Scheuren | 7,019 | 20.30% |
Dem - Nicholas A. Braccio | 6,957 | 20.12% |
Dem - Scott C. Jelinski | 7,024 | 20.31% |
Dem - Ken R. Keith | 6,999 | 20.24% |
Rep - Thomas A. Kwiatkowski | 4,686 | 13.55% |
Write-In | 1,893 | 5.47% |
Total | 34,578 | 100.00% |
Springfield School Director |
15/15 100.00% |
Under Votes | 6932 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Gretchen Slapinsky | 4,579 | 21.50% |
Dem - Katherine Sarsfield | 4,781 | 22.45% |
Dem - Benjamin Rayer | 3,128 | 14.69% |
Dem - John Chapman | 4,649 | 21.83% |
Rep - Jeannine DePaul-Nelson | 2,128 | 9.99% |
Rep - Joel M. Klock | 2,028 | 9.52% |
Write-In | 5 | 0.02% |
Total | 21,298 | 100.00% |
Spring-Ford Area School Director Region 1 |
4/4 100.00% |
Under Votes | 793 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Ed Dressler | 2,625 | 50.07% |
Dem - Bernard Pettit | 2,614 | 49.86% |
Write-In | 4 | 0.08% |
Total | 5,243 | 100.00% |
Spring-Ford Area School Director Region 2 |
4/4 100.00% |
Under Votes | 592 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Colleen Zasowski | 2,671 | 50.14% |
Dem - Dawn R. Heine | 2,641 | 49.58% |
Write-In | 15 | 0.28% |
Total | 5,327 | 100.00% |
Spring-Ford Area School Director Region 3 |
4/4 100.00% |
Under Votes | 97 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Christina Melton | 941 | 47.55% |
Rep - Mark Dehnert | 1,038 | 52.45% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,979 | 100.00% |
Upper Dublin School Director |
19/19 100.00% |
Under Votes | 3505 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Art Levinowitz | 4,005 | 11.88% |
Dem - Vanessa N. Good | 3,716 | 11.02% |
Dem - Sara Johnson Rothman | 3,805 | 11.29% |
Dem - Joan Ryder Ludwig | 3,773 | 11.19% |
Dem - Robert Kim | 3,668 | 10.88% |
Rep - Nancy J. Marsden | 2,912 | 8.64% |
Rep - Joseph M. Koenig | 2,892 | 8.58% |
Rep - Brendan Campbell | 2,899 | 8.60% |
Rep - Martha Esguerra-Toll | 2,659 | 7.89% |
Rep - Rob Rosenthal | 3,376 | 10.01% |
Write-In | 6 | 0.02% |
Total | 33,711 | 100.00% |
Upper Merion Area School Director At Large |
18/18 100.00% |
Under Votes | 1708 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Robyn Briggs | 3,759 | 29.09% |
Dem - Eric Wellington | 6,143 | 47.54% |
Rep - Michelle Barainyak | 3,018 | 23.36% |
Write-In | 2 | 0.02% |
Total | 12,922 | 100.00% |
Upper Merion Area School Director Region 1 |
5/5 100.00% |
Under Votes | 220 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Maggie Philips | 1,257 | 52.88% |
Rep - Ted Walmsley | 1,120 | 47.12% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 2,377 | 100.00% |
Upper Merion Area School Director Region 2 |
8/8 100.00% |
Under Votes | 408 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Alice Budno Hope | 1,664 | 99.94% |
Write-In | 1 | 0.06% |
Total | 1,665 | 100.00% |
Upper Merion Area School Director Region 3 |
5/5 100.00% |
Under Votes | 241 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Gary Ledebur | 1,246 | 51.74% |
Rep - Michael A. Napolitan | 1,162 | 48.26% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 2,408 | 100.00% |
Upper Moreland School Director |
14/14 100.00% |
Under Votes | 3558 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Karen Houck | 3,802 | 20.02% |
Dem - Stacey Liesner | 2,198 | 11.57% |
Dem - Lisa Berlin | 3,655 | 19.24% |
Dem - Mark Wenik | 3,699 | 19.47% |
Dem - Philip Schwarz | 3,645 | 19.19% |
Rep - Joseph Blei | 1,991 | 10.48% |
Write-In | 5 | 0.03% |
Total | 18,995 | 100.00% |
Upper Perkiomen School Director |
8/8 100.00% |
Under Votes | 3240 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Mike Elliott | 2,738 | 19.94% |
Dem - Raeann Hofkin | 2,698 | 19.65% |
Dem - Joan T. Smith | 2,664 | 19.40% |
Dem - John L. Farris | 2,858 | 20.82% |
Dem - Kimberly Baccari | 2,763 | 20.13% |
Write-In | 8 | 0.06% |
Total | 13,729 | 100.00% |
Wissahickon School Director |
21/21 100.00% |
Under Votes | 5369 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Ronnie Hayman | 4,418 | 10.78% |
Dem - Patricia M. David | 4,293 | 10.48% |
Dem - David Frank | 4,354 | 10.63% |
Dem - Joe Antonio | 4,254 | 10.38% |
Dem - James J. Asman | 3,985 | 9.73% |
Rep - Barbara Ullery | 3,957 | 9.66% |
Rep - Carol Ann DiPietro | 4,137 | 10.10% |
Rep - Charles McIntyre | 3,891 | 9.50% |
Rep - Bruce Barner | 3,823 | 9.33% |
Rep - David S. Kopp | 3,850 | 9.40% |
Write-In | 12 | 0.03% |
Total | 40,974 | 100.00% |
Ambler Council Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 29 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Peter A. Amento | 243 | 49.39% |
Rep - Francine Tomlinson | 248 | 50.41% |
Write-In | 1 | 0.20% |
Total | 492 | 100.00% |
Ambler Council Ward 2 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 30 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Karen Polesir | 203 | 45.11% |
Rep - Claudio Zaccone | 246 | 54.67% |
Write-In | 1 | 0.22% |
Total | 450 | 100.00% |
Ambler Council Ward 2 - 2 Year Term |
1/1 100.00% |
Under Votes | 44 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Sara A. Hertz | 263 | 60.32% |
Rep - William J. Thornton | 173 | 39.68% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 436 | 100.00% |
Ambler Council Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 59 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Frank DeRuosi | 305 | 37.20% |
Dem - Sal Pasceri | 274 | 33.41% |
Rep - Salvatore A. Boccuti | 144 | 17.56% |
Rep - Nancy M. Haegele | 97 | 11.83% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 820 | 100.00% |
Ambler Constable Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 230 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Charles H. Elliott, Jr. | 231 | 79.93% |
Write-In | 58 | 20.07% |
Total | 289 | 100.00% |
Ambler Constable Ward 2 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 418 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 59 | 100.00% |
Total | 59 | 100.00% |
Ambler Constable Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 249 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Angela Del Popolo | 166 | 97.08% |
Write-In | 5 | 2.92% |
Total | 171 | 100.00% |
Bridgeport Council At-Large |
3/3 100.00% |
Under Votes | 64 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Sarah Bretz | 282 | 41.17% |
Rep - Nicole Pierce | 403 | 58.83% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 685 | 100.00% |
Bridgeport Council Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 9 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Kenneth W. Frymoyer, Jr. | 85 | 44.27% |
Rep - Howard R. Bennett | 107 | 55.73% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 192 | 100.00% |
Bridgeport Council Ward 2 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 5 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Bill Lawless | 184 | 58.23% |
Rep - Jack Kowal | 132 | 41.77% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 316 | 100.00% |
Bridgeport Council Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 9 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - John Pizza | 119 | 54.59% |
Rep - Peter M. Kohut | 99 | 45.41% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 218 | 100.00% |
Bridgeport Constable Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 86 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - John J. Puzio, Jr. | 113 | 98.26% |
Write-In | 2 | 1.74% |
Total | 115 | 100.00% |
Bridgeport Constable Ward 2 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 320 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 1 | 100.00% |
Total | 1 | 100.00% |
Bridgeport Constable Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 225 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 2 | 100.00% |
Total | 2 | 100.00% |
Bryn Athyn Council |
2/2 100.00% |
Under Votes | 203 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Aurelle C. Genzlinger | 247 | 25.18% |
Rep - Glenn Gurney | 247 | 25.18% |
Rep - Eric Asplundh | 245 | 24.97% |
Rep - Brent K. McCurdy | 242 | 24.67% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 981 | 100.00% |
Bryn Athyn Auditor |
2/2 100.00% |
Under Votes | 55 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Jane Roscoe | 241 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 241 | 100.00% |
Bryn Athyn Constable |
2/2 100.00% |
Under Votes | 287 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 3 | 100.00% |
Total | 3 | 100.00% |
Collegeville Council |
3/3 100.00% |
Under Votes | 140 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Gary Hoffmann | 434 | 15.35% |
Dem - Reese McKnight | 435 | 15.39% |
Dem - Marion C. McKinney | 443 | 15.67% |
Rep - Teresa Stagliano | 519 | 18.36% |
Rep - Louise-Marie Tulio | 511 | 18.08% |
Rep - Hugh Braun | 484 | 17.12% |
Write-In | 1 | 0.04% |
Total | 2,827 | 100.00% |
Collegeville Constable |
3/3 100.00% |
Under Votes | 422 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Hugh Braun | 564 | 99.65% |
Write-In | 2 | 0.35% |
Total | 566 | 100.00% |
Conshohocken Council Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 10 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Karen Tutino | 213 | 55.32% |
Rep - Joe Ferrigno | 172 | 44.68% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 385 | 100.00% |
Conshohocken Council Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 8 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Tina M. Sokolowski | 164 | 69.79% |
Rep - Joseph Januzelli | 71 | 30.21% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 235 | 100.00% |
Conshohocken Council Ward 5 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 7 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Rosemary Northcutt | 131 | 49.06% |
Rep - Kevin McMonagle | 136 | 50.94% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 267 | 100.00% |
Conshohocken Council Ward 7 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 6 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Colleen E. Leonard | 206 | 76.58% |
Rep - Chuck Mandracchia | 63 | 23.42% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 269 | 100.00% |
Conshohocken Constable Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 391 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 4 | 100.00% |
Total | 4 | 100.00% |
Conshohocken Constable Ward 2 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 15 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Teresa Parris | 42 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 42 | 100.00% |
Conshohocken Constable Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 131 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Michael C. Cianci | 84 | 76.36% |
Write-In | 26 | 23.64% |
Total | 110 | 100.00% |
Conshohocken Constable Ward 4 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 244 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 1 | 100.00% |
Total | 1 | 100.00% |
Conshohocken Constable Ward 5 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 271 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 0 | 0.00% |
Conshohocken Constable Ward 6 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 251 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 0 | 0.00% |
Conshohocken Constable Ward 7 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 133 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - George W. Wolfinger | 142 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 142 | 100.00% |
East Greenville Council |
1/1 100.00% |
Under Votes | 55 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Doug Criddle | 154 | 13.92% |
Dem - Keith T. Gerhart | 180 | 16.27% |
Dem - James S. Young | 327 | 29.57% |
Rep - Marita R. Thomson | 223 | 20.16% |
Rep - Robert McCluskie | 220 | 19.89% |
Write-In | 2 | 0.18% |
Total | 1,106 | 100.00% |
East Greenville Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 381 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 2 | 100.00% |
Total | 2 | 100.00% |
Green Lane Council |
1/1 100.00% |
Under Votes | 97 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Jonathan C. Guntz | 50 | 31.06% |
Rep - Gerald L. Godshall | 58 | 36.02% |
Rep - Salam Majeed | 53 | 32.92% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 161 | 100.00% |
Green Lane Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 83 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 3 | 100.00% |
Total | 3 | 100.00% |
Hatboro Council |
4/4 100.00% |
Under Votes | 362 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Katie Lapa | 632 | 16.23% |
Dem - Allen B. Cochran, III | 618 | 15.87% |
Dem - Kristopher McMenamin | 618 | 15.87% |
Rep - Robert H. Hegele, Sr. | 706 | 18.13% |
Rep - David A. Rich | 671 | 17.23% |
Rep - George Stephen Forgeng | 643 | 16.51% |
Write-In | 6 | 0.15% |
Total | 3,894 | 100.00% |
Hatboro Constable North |
2/2 100.00% |
Under Votes | 275 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - George C. Emig | 406 | 98.78% |
Write-In | 5 | 1.22% |
Total | 411 | 100.00% |
Hatboro Constable South |
2/2 100.00% |
Under Votes | 324 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Michael Ostrander II | 405 | 99.26% |
Write-In | 3 | 0.74% |
Total | 408 | 100.00% |
Hatfield Borough Council |
1/1 100.00% |
Under Votes | 364 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Kenneth V. Farrall | 287 | 51.07% |
Rep - Stephen E. Keib | 275 | 48.93% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 562 | 100.00% |
Hatfield Borough Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 186 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Stephen Sweet | 277 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 277 | 100.00% |
Jenkintown Council Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 92 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Michael A. Golden | 236 | 98.74% |
Write-In | 3 | 1.26% |
Total | 239 | 100.00% |
Jenkintown Council Ward 1 - 2 Year Term |
1/1 100.00% |
Under Votes | 91 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Kimberly McGlonn | 239 | 99.58% |
Write-In | 1 | 0.42% |
Total | 240 | 100.00% |
Jenkintown Council Ward 2 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 173 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Melissa Ashton Young | 259 | 50.68% |
Dem - Dirk Charles Whitney | 252 | 49.32% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 511 | 100.00% |
Jenkintown Council Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 80 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Thomas Danilak | 250 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 250 | 100.00% |
Jenkintown Council Ward 4 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 204 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Laurie Durkin | 266 | 48.99% |
Dem - Jay Conners | 277 | 51.01% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 543 | 100.00% |
Jenkintown Constable Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 94 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Jacklyn Boutcher | 237 | 99.58% |
Write-In | 1 | 0.42% |
Total | 238 | 100.00% |
Jenkintown Constable Ward 2 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 338 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 3 | 100.00% |
Total | 3 | 100.00% |
Jenkintown Constable Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 90 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Richard Bunker | 240 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 240 | 100.00% |
Jenkintown Constable Ward 4 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 366 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 6 | 100.00% |
Total | 6 | 100.00% |
Lansdale Council Ward 1 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 42 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Steven R. Malagari | 482 | 66.57% |
Rep - Thomas York | 242 | 33.43% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 724 | 100.00% |
Lansdale Council Ward 2 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 110 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Jack Hansen | 546 | 29.89% |
Dem - Richard F. DiGregorio, Jr. | 567 | 31.03% |
Rep - Richard Smith | 365 | 19.98% |
Rep - Leonard L. Schmidt | 349 | 19.10% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,827 | 100.00% |
Lansdale Council Ward 3 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 56 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Denton Burnell | 700 | 68.63% |
Rep - Rebecca Faucette | 320 | 31.37% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,020 | 100.00% |
Lansdale Council Ward 3 - 2 Year Term |
3/3 100.00% |
Under Votes | 62 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Carrie Hawkins Charlton | 669 | 65.98% |
Rep - Ray Liberto | 344 | 33.93% |
Write-In | 1 | 0.10% |
Total | 1,014 | 100.00% |
Lansdale Constable Ward 1 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 243 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Joseph Wolf | 520 | 99.43% |
Write-In | 3 | 0.57% |
Total | 523 | 100.00% |
Lansdale Constable Ward 2 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 803 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 152 | 100.00% |
Total | 152 | 100.00% |
Lansdale Constable Ward 3 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 96 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - John Kinkaid | 613 | 62.55% |
Rep - Mary A. Kinkaid | 367 | 37.45% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 980 | 100.00% |
Narberth Council |
3/3 100.00% |
Under Votes | 1100 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Bob Weisbord | 962 | 29.82% |
Dem - Marlene V. Richmond | 970 | 30.07% |
Dem - Gigi Moffat | 959 | 29.73% |
Write-In | 335 | 10.38% |
Total | 3,226 | 100.00% |
Narberth Constable |
3/3 100.00% |
Under Votes | 745 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - John Nardi | 682 | 98.27% |
Write-In | 12 | 1.73% |
Total | 694 | 100.00% |
Norristown Council At Large |
12/12 100.00% |
Under Votes | 949 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Olivia Brady | 2,585 | 99.81% |
Write-In | 5 | 0.19% |
Total | 2,590 | 100.00% |
Norristown Council Ward 2 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 116 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Heather Lewis | 421 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 421 | 100.00% |
Norristown Council Ward 4 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 312 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Hakim K. Jones | 789 | 99.87% |
Write-In | 1 | 0.13% |
Total | 790 | 100.00% |
Norristown Constable Ward 1 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 222 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - W. Hollis Roane | 516 | 99.42% |
Write-In | 3 | 0.58% |
Total | 519 | 100.00% |
Norristown Constable Ward 2 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 532 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 3 | 100.00% |
Total | 3 | 100.00% |
Norristown Constable Ward 3 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 347 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Robert Malcolm Bandy | 807 | 99.26% |
Write-In | 6 | 0.74% |
Total | 813 | 100.00% |
Norristown Constable Ward 4 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 1092 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 3 | 100.00% |
Total | 3 | 100.00% |
North Wales Council Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 197 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Christine A. Hart | 112 | 51.14% |
Rep - Paula Scott | 107 | 48.86% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 219 | 100.00% |
North Wales Council Ward 2 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 124 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Daniel H. O'Connell, Sr. | 111 | 99.11% |
Write-In | 1 | 0.89% |
Total | 112 | 100.00% |
North Wales Council Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 13 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Sal Amato | 213 | 64.35% |
Rep - Martha J. Lottes | 118 | 35.65% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 331 | 100.00% |
North Wales Constable Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 90 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Shawn Hart | 118 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 118 | 100.00% |
North Wales Constable Ward 2 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 118 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Robert J. Vincent | 118 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 118 | 100.00% |
North Wales Constable Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 342 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 2 | 100.00% |
Total | 2 | 100.00% |
Pennsburg Council |
1/1 100.00% |
Under Votes | 266 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Charles Shagg | 211 | 20.51% |
Dem - Foster R. Seville | 364 | 35.37% |
Rep - Kristopher G. Kirkwood | 232 | 22.55% |
Rep - Bruce Lord | 222 | 21.57% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,029 | 100.00% |
Pennsburg Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 415 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 8 | 100.00% |
Total | 8 | 100.00% |
Pottstown Council Ward 2 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 17 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Carol Lynne Kulp | 168 | 68.85% |
Rep - Jesse Keith | 75 | 30.74% |
Write-In | 1 | 0.41% |
Total | 244 | 100.00% |
Pottstown Council Ward 4 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 41 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Dennis Arms, Jr. | 206 | 59.03% |
Rep - Matthew L. Gardner | 143 | 40.97% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 349 | 100.00% |
Pottstown Council Ward 6 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 10 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Rita H. Paez | 288 | 65.31% |
Rep - Travis Gery | 153 | 34.69% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 441 | 100.00% |
Pottstown Tax Collector- 2 Year Term |
10/10 100.00% |
Under Votes | 262 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Coleen Belovich | 1,343 | 59.16% |
Rep - Philip Thees | 927 | 40.84% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 2,270 | 100.00% |
Pottstown Constable Ward 1 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 48 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Mark S. Gibson | 170 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 170 | 100.00% |
Pottstown Constable Ward 2 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 256 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 3 | 100.00% |
Total | 3 | 100.00% |
Pottstown Constable Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 349 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 1 | 100.00% |
Total | 1 | 100.00% |
Pottstown Constable Ward 4 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 182 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Richard C. Huss | 207 | 99.52% |
Write-In | 1 | 0.48% |
Total | 208 | 100.00% |
Pottstown Constable Ward 5 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 40 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Jon W. Daywalt | 312 | 99.36% |
Write-In | 2 | 0.64% |
Total | 314 | 100.00% |
Pottstown Constable Ward 6 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 33 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - James E. Smale, Jr. | 417 | 99.76% |
Write-In | 1 | 0.24% |
Total | 418 | 100.00% |
Pottstown Constable Ward 7 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 58 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Jonathan C. Corson | 450 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 450 | 100.00% |
Red Hill Council |
1/1 100.00% |
Under Votes | 426 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Doris Decker | 234 | 34.82% |
Rep - Donna Paul | 237 | 35.27% |
Rep - Bob Walp | 201 | 29.91% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 672 | 100.00% |
Red Hill Council 2 Year Term |
1/1 100.00% |
Under Votes | 140 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Liz DeJesus | 226 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 226 | 100.00% |
Red Hill Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 120 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Paul Decker | 246 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 246 | 100.00% |
Rockledge Council |
1/1 100.00% |
Under Votes | 834 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Michael Praediger | 361 | 26.20% |
Rep - Brian Corrigan | 339 | 24.60% |
Rep - Patricia Kehoe | 337 | 24.46% |
Rep - Robin Morris | 334 | 24.24% |
Write-In | 7 | 0.51% |
Total | 1,378 | 100.00% |
Rockledge Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 547 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 5 | 100.00% |
Total | 5 | 100.00% |
Royersford Council |
2/2 100.00% |
Under Votes | 235 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Tiffany Moyer | 345 | 17.77% |
Dem - Richard Graham | 336 | 17.31% |
Dem - Joseph Pilny | 305 | 15.71% |
Rep - Thomas R. Weikel, Sr. | 335 | 17.26% |
Rep - Michael J. Bullick, Sr. | 316 | 16.28% |
Rep - John W. Kring | 303 | 15.61% |
Write-In | 1 | 0.05% |
Total | 1,941 | 100.00% |
Royersford Council - 2 Year Term |
2/2 100.00% |
Under Votes | 131 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Michael J. Bullick, Sr. | 352 | 26.65% |
Dem - Alexandra Metricarti | 339 | 25.66% |
Rep - Paul Chrisman | 312 | 23.62% |
Rep - John S. Grispon | 317 | 24.00% |
Write-In | 1 | 0.08% |
Total | 1,321 | 100.00% |
Royersford Constable |
2/2 100.00% |
Under Votes | 318 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Stephen L. Yoder | 404 | 99.51% |
Write-In | 2 | 0.49% |
Total | 406 | 100.00% |
Schwenksville Council |
1/1 100.00% |
Under Votes | 376 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Todd Larsen | 85 | 36.02% |
Rep - Philip P. Berardi | 98 | 41.53% |
Write-In | 53 | 22.46% |
Total | 236 | 100.00% |
Schwenksville Council 2 Year Term |
1/1 100.00% |
Under Votes | 79 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Gregory Pocius | 120 | 95.24% |
Write-In | 6 | 4.76% |
Total | 126 | 100.00% |
Schwenksville Auditor |
1/1 100.00% |
Under Votes | 171 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 32 | 100.00% |
Total | 32 | 100.00% |
Schwenksville Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 201 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 2 | 100.00% |
Total | 2 | 100.00% |
Souderton Council Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 155 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Daniel Yocum | 288 | 99.31% |
Write-In | 2 | 0.69% |
Total | 290 | 100.00% |
Souderton Council Ward 2 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 247 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Richard Halbom | 188 | 49.60% |
Rep - Preston J. Miller | 189 | 49.87% |
Write-In | 2 | 0.53% |
Total | 379 | 100.00% |
Souderton Council Ward 2 - 2 Year Term |
1/1 100.00% |
Under Votes | 119 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Daniel W. Houser | 193 | 99.48% |
Write-In | 1 | 0.52% |
Total | 194 | 100.00% |
Souderton Council Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 88 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - D. Jeffrey Gross | 169 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 169 | 100.00% |
Souderton Constable Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 437 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 4 | 100.00% |
Total | 4 | 100.00% |
Souderton Constable Ward 2 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 310 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 1 | 100.00% |
Total | 1 | 100.00% |
Souderton Constable Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 254 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 3 | 100.00% |
Total | 3 | 100.00% |
Telford Council |
1/1 100.00% |
Under Votes | 555 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Carolyn A. Crouthamel | 220 | 24.97% |
Rep - Stanley R. Nyce | 223 | 25.31% |
Rep - Jeffrey D. Maxwell | 218 | 24.74% |
Rep - James Schaeffer | 219 | 24.86% |
Write-In | 1 | 0.11% |
Total | 881 | 100.00% |
Telford Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 133 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Matthew Brozena | 225 | 99.56% |
Write-In | 1 | 0.44% |
Total | 226 | 100.00% |
Trappe Council |
1/1 100.00% |
Under Votes | 753 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Phil Ronca | 433 | 34.12% |
Rep - Scott Martin | 432 | 34.04% |
Rep - Stewart Strauss | 392 | 30.89% |
Write-In | 12 | 0.95% |
Total | 1,269 | 100.00% |
Trappe Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 663 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 5 | 100.00% |
Total | 5 | 100.00% |
West Conshohocken Council |
1/1 100.00% |
Under Votes | 345 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Richard Greenstein | 176 | 18.05% |
Dem - Joe Boxman | 173 | 17.74% |
Dem - Charles Rogovin | 175 | 17.95% |
Rep - David Frankenfield, Jr. | 154 | 15.79% |
Rep - Richard Maccarone | 156 | 16.00% |
Rep - Jack Cooper | 140 | 14.36% |
Write-In | 1 | 0.10% |
Total | 975 | 100.00% |
West Conshohocken Council - 2 Year Term |
1/1 100.00% |
Under Votes | 114 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Jack Cooper | 209 | 96.76% |
Write-In | 7 | 3.24% |
Total | 216 | 100.00% |
West Conshohocken Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 126 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Clinton Wakefield | 204 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 204 | 100.00% |
Abington Commissioner Ward 1 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 52 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Steven N. Kline | 843 | 67.39% |
Rep - Gary W. McDowell | 408 | 32.61% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,251 | 100.00% |
Abington Commissioner Ward 3 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 35 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Drew Rothman | 773 | 50.03% |
Rep - Larry Jones | 772 | 49.97% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,545 | 100.00% |
Abington Commissioner Ward 5 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 99 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Wayne C. Luker | 676 | 99.85% |
Write-In | 1 | 0.15% |
Total | 677 | 100.00% |
Abington Commissioner Ward 7 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 82 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Ben Sanchez | 833 | 74.91% |
Rep - Robert B. Sklaroff | 278 | 25.00% |
Write-In | 1 | 0.09% |
Total | 1,112 | 100.00% |
Abington Commissioner Ward 9 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 19 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Mike Jones | 539 | 45.26% |
Rep - Dennis C. Zappone | 652 | 54.74% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,191 | 100.00% |
Abington Commissioner Ward 11 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 85 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - John L. Spiegelman | 866 | 99.54% |
Write-In | 4 | 0.46% |
Total | 870 | 100.00% |
Abington Commissioner Ward 13 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 37 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Steven DelCarlino | 387 | 36.89% |
Rep - Carol E. Gillespie | 662 | 63.11% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,049 | 100.00% |
Abington Commissioner Ward 15 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 92 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Thomas Bowman | 706 | 99.72% |
Write-In | 2 | 0.28% |
Total | 708 | 100.00% |
Abington Constable |
38/38 100.00% |
Under Votes | 8911 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Dave Conway | 12,975 | 59.86% |
Dem - Ryan Ehnts | 8,684 | 40.06% |
Write-In | 18 | 0.08% |
Total | 21,677 | 100.00% |
Cheltenham Commissioner Ward 1 |
4/4 100.00% |
Under Votes | 63 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Drew Sharkey | 1,248 | 99.76% |
Write-In | 3 | 0.24% |
Total | 1,251 | 100.00% |
Cheltenham Commissioner Ward 2 - 2 Year Term |
4/4 100.00% |
Under Votes | 66 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Baron Holland | 1,164 | 88.85% |
Rep - Melissa A. Bowers | 146 | 11.15% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,310 | 100.00% |
Cheltenham Commissioner Ward 3 |
4/4 100.00% |
Under Votes | 257 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Brad Pransky | 1,318 | 99.47% |
Write-In | 7 | 0.53% |
Total | 1,325 | 100.00% |
Cheltenham Commissioner Ward 5 |
4/4 100.00% |
Under Votes | 62 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Daniel B. Norris | 1,050 | 83.27% |
Rep - Thomas G. Estilow | 211 | 16.73% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,261 | 100.00% |
Cheltenham Commissioner Ward 7 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 37 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Irv Brockington | 738 | 50.83% |
Rep - Charles D. McKeown | 713 | 49.10% |
Write-In | 1 | 0.07% |
Total | 1,452 | 100.00% |
Cheltenham Constable |
26/26 100.00% |
Under Votes | 4568 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Anthony Oliver | 7,448 | 50.43% |
Dem - Roger C. Collins | 7,303 | 49.45% |
Write-In | 18 | 0.12% |
Total | 14,769 | 100.00% |
Douglass Supervisor |
4/4 100.00% |
Under Votes | 118 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - John G. Stasik, Jr. | 608 | 36.43% |
Rep - Alan L. Keiser | 1,061 | 63.57% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,669 | 100.00% |
Douglass Auditor |
4/4 100.00% |
Under Votes | 1762 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 15 | 100.00% |
Total | 15 | 100.00% |
Douglass Auditor - 4 Year Term |
4/4 100.00% |
Under Votes | 1767 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 10 | 100.00% |
Total | 10 | 100.00% |
Douglass Constable |
4/4 100.00% |
Under Votes | 720 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Joshua Z. Stouch | 1,063 | 99.72% |
Write-In | 3 | 0.28% |
Total | 1,066 | 100.00% |
East Norriton Supervisor |
8/8 100.00% |
Under Votes | 641 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - John A. Zurzola | 1,552 | 25.65% |
Dem - Dennis DeSanto | 1,568 | 25.91% |
Rep - Rob Schottmiller | 1,495 | 24.71% |
Rep - A.J. Tilson | 1,430 | 23.63% |
Write-In | 6 | 0.10% |
Total | 6,051 | 100.00% |
East Norriton Auditor |
8/8 100.00% |
Under Votes | 405 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Susan M. Wendt | 1,504 | 51.14% |
Rep - Nancy Kolenda | 1,437 | 48.86% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 2,941 | 100.00% |
East Norriton Constable |
8/8 100.00% |
Under Votes | 320 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Joseph C. Valerio | 1,637 | 54.10% |
Rep - Pius A. Nark | 1,389 | 45.90% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 3,026 | 100.00% |
Franconia Supervisor |
8/8 100.00% |
Under Votes | 264 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Doug Killough | 1,390 | 23.61% |
Dem - John McDonough | 1,324 | 22.49% |
Rep - Curtis N. Kratz | 1,560 | 26.50% |
Rep - Robert H. Nice | 1,611 | 27.37% |
Write-In | 2 | 0.03% |
Total | 5,887 | 100.00% |
Franconia Auditor |
8/8 100.00% |
Under Votes | 3046 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 10 | 100.00% |
Total | 10 | 100.00% |
Franconia Constable |
8/8 100.00% |
Under Votes | 3045 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 11 | 100.00% |
Total | 11 | 100.00% |
Hatfield Commissioner Ward 1 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 25 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Bob Miller | 288 | 42.23% |
Rep - Laura Thomas | 394 | 57.77% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 682 | 100.00% |
Hatfield Commissioner Ward 3 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 300 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Larry Hughes | 465 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 465 | 100.00% |
Hatfield Commissioner Ward 5 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 30 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Tom Landauer | 304 | 45.85% |
Rep - Gerald Andris | 359 | 54.15% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 663 | 100.00% |
Hatfield Township Constable |
10/10 100.00% |
Under Votes | 1996 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Corinne Landauer | 2,570 | 60.63% |
Rep - Adrian P. Reast | 1,664 | 39.25% |
Write-In | 5 | 0.12% |
Total | 4,239 | 100.00% |
Horsham Council |
18/18 100.00% |
Under Votes | 577 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Veronica Hill-Milbourne | 1,997 | 19.46% |
Dem - William T. Gallagher, Jr. | 2,057 | 20.04% |
Rep - Gregory Nesbitt | 3,191 | 31.09% |
Rep - Mark McCouch | 3,018 | 29.40% |
Write-In | 1 | 0.01% |
Total | 10,264 | 100.00% |
Horsham Constable |
18/18 100.00% |
Under Votes | 319 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Ron Kolla | 2,063 | 40.45% |
Rep - Christopher L. Weinrich | 3,037 | 59.55% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 5,100 | 100.00% |
Limerick Supervisor |
5/5 100.00% |
Under Votes | 442 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Patrick M. Morroney | 1,537 | 23.34% |
Dem - Oliver Cannady | 1,457 | 22.13% |
Rep - Thomas J. Neafcy, Jr. | 1,784 | 27.10% |
Rep - Kara A. Shuler | 1,805 | 27.41% |
Write-In | 1 | 0.02% |
Total | 6,584 | 100.00% |
Limerick Auditor |
5/5 100.00% |
Under Votes | 242 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Colleen Brandt Painter | 1,652 | 50.50% |
Rep - Tyler M. Neafcy | 1,617 | 49.43% |
Write-In | 2 | 0.06% |
Total | 3,271 | 100.00% |
Limerick Constable |
5/5 100.00% |
Under Votes | 318 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Jack Jeffers, Jr. | 3,192 | 99.97% |
Write-In | 1 | 0.03% |
Total | 3,193 | 100.00% |
Lower Frederick Supervisor |
2/2 100.00% |
Under Votes | 318 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Bob Yoder | 547 | 99.27% |
Write-In | 4 | 0.73% |
Total | 551 | 100.00% |
Lower Frederick Auditor |
2/2 100.00% |
Under Votes | 352 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Ernest Schmitt | 509 | 98.45% |
Write-In | 8 | 1.55% |
Total | 517 | 100.00% |
Lower Frederick Constable |
2/2 100.00% |
Under Votes | 339 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Jeffrey B. Coyle | 525 | 99.06% |
Write-In | 5 | 0.94% |
Total | 530 | 100.00% |
Lower Gwynedd Supervisor |
6/6 100.00% |
Under Votes | 1581 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Kathleen M. Leahy | 1,331 | 29.34% |
Rep - Ed Brandt | 1,692 | 37.30% |
Rep - Mark G. Grey | 1,507 | 33.22% |
Write-In | 6 | 0.13% |
Total | 4,536 | 100.00% |
Lower Gwynedd Auditor |
6/6 100.00% |
Under Votes | 1391 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Karyn L. Koerwer | 1,662 | 99.76% |
Write-In | 4 | 0.24% |
Total | 1,666 | 100.00% |
Lower Gwynedd Constable |
6/6 100.00% |
Under Votes | 1392 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - James J. McCrudden | 1,663 | 99.82% |
Write-In | 3 | 0.18% |
Total | 1,666 | 100.00% |
Lower Merion Commissioner Ward 1 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 394 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Daniel S. Bernheim | 860 | 99.54% |
Write-In | 4 | 0.46% |
Total | 864 | 100.00% |
Lower Merion Commissioner Ward 2 - 2 Year Term |
3/3 100.00% |
Under Votes | 246 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Joshua Grimes | 534 | 51.90% |
Ind - Parviz Hanjani | 439 | 42.66% |
Write-In | 56 | 5.44% |
Total | 1,029 | 100.00% |
Lower Merion Commissioner Ward 3 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 73 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Paul McElhaney | 720 | 69.50% |
Rep - Michael J. Spatacco | 316 | 30.50% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,036 | 100.00% |
Lower Merion Commissioner Ward 5 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 101 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Cheryl B. Gelber | 1,000 | 99.90% |
Write-In | 1 | 0.10% |
Total | 1,001 | 100.00% |
Lower Merion Commissioner Ward 7 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 45 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Elizabeth Rogan | 798 | 58.55% |
Rep - Andrew Karasik | 565 | 41.45% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,363 | 100.00% |
Lower Merion Commissioner Ward 9 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 267 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - George T. Manos | 968 | 99.28% |
Write-In | 7 | 0.72% |
Total | 975 | 100.00% |
Lower Merion Commissioner Ward 11 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 33 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - William M. Madway | 418 | 44.23% |
Rep - Tiffany O'Neill | 527 | 55.77% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 945 | 100.00% |
Lower Merion Commissioner Ward 13 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 93 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Brian McGuire | 1,149 | 99.83% |
Write-In | 2 | 0.17% |
Total | 1,151 | 100.00% |
Lower Merion Constable |
43/43 100.00% |
Under Votes | 10782 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Julie Sokoloff | 11,057 | 51.70% |
Dem - Louise Polis | 10,313 | 48.22% |
Write-In | 16 | 0.07% |
Total | 21,386 | 100.00% |
Lower Moreland Commissioner Ward 1 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 37 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Glenn Randall | 171 | 40.52% |
Rep - Robert P. DeMartinis | 251 | 59.48% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 422 | 100.00% |
Lower Moreland Commissioner Ward 3 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 177 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Clay D. McQueen | 251 | 99.60% |
Write-In | 1 | 0.40% |
Total | 252 | 100.00% |
Lower Moreland Commissioner Ward 5 |
1/1 100.00% |
Under Votes | 167 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - David H. Sirken | 231 | 99.57% |
Write-In | 1 | 0.43% |
Total | 232 | 100.00% |
Lower Moreland Constable |
7/7 100.00% |
Under Votes | 3746 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - John D. Robinson | 1,393 | 98.03% |
Write-In | 28 | 1.97% |
Total | 1,421 | 100.00% |
Lower Pottsgrove Commissioner |
4/4 100.00% |
Under Votes | 1725 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Charles Nippert | 779 | 20.09% |
Rep - Bruce L. Foltz | 1,082 | 27.91% |
Rep - Steve Klotz | 1,051 | 27.11% |
Rep - James W. Vlahos, Jr. | 958 | 24.71% |
Write-In | 7 | 0.18% |
Total | 3,877 | 100.00% |
Lower Pottsgrove Commissioner - 2 Year Term |
4/4 100.00% |
Under Votes | 752 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Earl E. Swavely, Jr. | 1,118 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,118 | 100.00% |
Lower Pottsgrove Constable |
4/4 100.00% |
Under Votes | 1007 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Jim Prendergast | 770 | 28.21% |
Rep - Scott Gilroy | 972 | 35.60% |
Rep - Keith Diener | 988 | 36.19% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 2,730 | 100.00% |
Lower Providence Supervisor |
10/10 100.00% |
Under Votes | 3106 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - James P. Luitweiler | 2,632 | 31.01% |
Rep - Colleen M. Eckman | 2,972 | 35.02% |
Rep - Peter MacFarland | 2,872 | 33.84% |
Write-In | 11 | 0.13% |
Total | 8,487 | 100.00% |
Lower Providence Auditor |
10/10 100.00% |
Under Votes | 2539 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Tim O'Connell | 3,247 | 99.82% |
Write-In | 6 | 0.18% |
Total | 3,253 | 100.00% |
Lower Providence Constable |
10/10 100.00% |
Under Votes | 2553 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Cornelius J. Dotts | 3,234 | 99.91% |
Write-In | 3 | 0.09% |
Total | 3,237 | 100.00% |
Lower Salford Supervisor |
6/6 100.00% |
Under Votes | 1132 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Douglas M. Johnson | 1,671 | 99.23% |
Write-In | 13 | 0.77% |
Total | 1,684 | 100.00% |
Lower Salford Auditor |
6/6 100.00% |
Under Votes | 2771 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 23 | 100.00% |
Total | 23 | 100.00% |
Lower Salford Constable |
6/6 100.00% |
Under Votes | 2765 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 29 | 100.00% |
Total | 29 | 100.00% |
Marlborough Supervisor |
1/1 100.00% |
Under Votes | 28 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - William Jacobs | 393 | 55.04% |
Rep - Barry Doremus | 320 | 44.82% |
Write-In | 1 | 0.14% |
Total | 714 | 100.00% |
Marlborough Auditor |
1/1 100.00% |
Under Votes | 305 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Donald Pelham | 433 | 99.54% |
Write-In | 2 | 0.46% |
Total | 435 | 100.00% |
Marlborough Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 45 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Sylvester L. White | 342 | 49.21% |
Rep - James Rembisz | 353 | 50.79% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 695 | 100.00% |
Montgomery Supervisor |
8/8 100.00% |
Under Votes | 4246 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Joseph P. Walsh | 2,443 | 50.75% |
Rep - Candyce Chimera | 2,361 | 49.04% |
Write-In | 10 | 0.21% |
Total | 4,814 | 100.00% |
Montgomery Auditor |
8/8 100.00% |
Under Votes | 2210 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Stephanie Terreri | 2,317 | 99.87% |
Write-In | 3 | 0.13% |
Total | 2,320 | 100.00% |
Montgomery Auditor 4 Year Term |
8/8 100.00% |
Under Votes | 2215 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Gary A. Thom | 2,313 | 99.96% |
Write-In | 1 | 0.04% |
Total | 2,314 | 100.00% |
Montgomery Auditor 2 Year Term |
8/8 100.00% |
Under Votes | 2188 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - John Whalon | 2,340 | 99.91% |
Write-In | 2 | 0.09% |
Total | 2,342 | 100.00% |
Montgomery Constable |
8/8 100.00% |
Under Votes | 2065 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Lorraine L. Schell | 2,452 | 99.88% |
Write-In | 3 | 0.12% |
Total | 2,455 | 100.00% |
New Hanover Supervisor |
3/3 100.00% |
Under Votes | 172 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Charles D. Garner, Jr. | 1,582 | 99.75% |
Write-In | 4 | 0.25% |
Total | 1,586 | 100.00% |
New Hanover Auditor |
3/3 100.00% |
Under Votes | 1737 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 13 | 100.00% |
Total | 13 | 100.00% |
New Hanover Constable |
3/3 100.00% |
Under Votes | 615 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - William H. Butler | 1,141 | 99.83% |
Write-In | 2 | 0.17% |
Total | 1,143 | 100.00% |
Perkiomen Supervisor |
2/2 100.00% |
Under Votes | 792 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Anthony Stevenson | 586 | 29.10% |
Rep - William E. Patterson | 706 | 35.05% |
Rep - Dean M. Becker | 721 | 35.80% |
Write-In | 1 | 0.05% |
Total | 2,014 | 100.00% |
Perkiomen Auditor |
2/2 100.00% |
Under Votes | 588 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - George P. McShea, III | 815 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 815 | 100.00% |
Perkiomen Constable |
2/2 100.00% |
Under Votes | 594 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Timothy M. Gwinn | 806 | 99.51% |
Write-In | 4 | 0.49% |
Total | 810 | 100.00% |
Plymouth Council Ward 2 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 32 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Christopher Manero | 585 | 50.83% |
Rep - Joseph S. Subbio | 566 | 49.17% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,151 | 100.00% |
Plymouth Council Ward 4 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 26 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Joseph J. Hunter | 427 | 49.25% |
Rep - Lenore Bruno | 439 | 50.63% |
Write-In | 1 | 0.12% |
Total | 867 | 100.00% |
Plymouth Constable |
10/10 100.00% |
Under Votes | 1457 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Rob Sassi | 3,370 | 49.88% |
Dem - Jeffrey Salamone | 3,384 | 50.09% |
Write-In | 2 | 0.03% |
Total | 6,756 | 100.00% |
Salford Supervisor |
1/1 100.00% |
Under Votes | 53 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Nathan Yothers | 501 | 96.72% |
Write-In | 17 | 3.28% |
Total | 518 | 100.00% |
Salford Auditor |
1/1 100.00% |
Under Votes | 529 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 36 | 100.00% |
Total | 36 | 100.00% |
Salford Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 475 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 90 | 100.00% |
Total | 90 | 100.00% |
Skippack Supervisor |
3/3 100.00% |
Under Votes | 898 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Jeanene Michener | 1,228 | 99.19% |
Write-In | 10 | 0.81% |
Total | 1,238 | 100.00% |
Skippack Supervisor - 2 Year Term |
3/3 100.00% |
Under Votes | 886 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Nick Fountain | 1,249 | 99.84% |
Write-In | 2 | 0.16% |
Total | 1,251 | 100.00% |
Skippack Auditor |
3/3 100.00% |
Under Votes | 2096 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 25 | 100.00% |
Total | 25 | 100.00% |
Skippack Auditor 4 Year Term |
3/3 100.00% |
Under Votes | 874 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - John E. Black | 1,262 | 99.68% |
Write-In | 4 | 0.32% |
Total | 1,266 | 100.00% |
Skippack Constable |
3/3 100.00% |
Under Votes | 873 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Richard Rick Thornton | 1,266 | 99.92% |
Write-In | 1 | 0.08% |
Total | 1,267 | 100.00% |
Springfield Commissioner Ward 1 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 58 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Michael E. Maxwell | 517 | 56.75% |
Rep - Aimee Samtmann | 394 | 43.25% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 911 | 100.00% |
Springfield Commissioner Ward 3 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 363 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Glenn A. Schaum | 469 | 99.58% |
Write-In | 2 | 0.42% |
Total | 471 | 100.00% |
Springfield Commissioner Ward 5 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 49 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Baird Standish | 666 | 99.85% |
Write-In | 1 | 0.15% |
Total | 667 | 100.00% |
Springfield Commissioner Ward 7 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 29 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Eddie T. Graham | 398 | 54.52% |
Rep - Daniel J. DeCarlo | 332 | 45.48% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 730 | 100.00% |
Springfield Constable |
15/15 100.00% |
Under Votes | 3114 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - James C. Griffin | 4,876 | 59.61% |
Dem - Robert Miller, III | 3,304 | 40.39% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 8,180 | 100.00% |
Towamencin Supervisor |
9/9 100.00% |
Under Votes | 2860 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Daniel M. Littley, Jr. | 2,571 | 50.59% |
Rep - James P. Sinz | 2,495 | 49.09% |
Write-In | 16 | 0.31% |
Total | 5,082 | 100.00% |
Towamencin Auditor |
9/9 100.00% |
Under Votes | 1401 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Joseph A. Sorgini | 2,559 | 99.69% |
Write-In | 8 | 0.31% |
Total | 2,567 | 100.00% |
Towamencin Constable |
9/9 100.00% |
Under Votes | 1451 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Joseph A. Sorgini | 2,505 | 99.56% |
Write-In | 11 | 0.44% |
Total | 2,516 | 100.00% |
Upper Dublin Commissioner Ward 1 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 31 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - John R. Minehart | 494 | 46.00% |
Rep - Liz Ferry | 580 | 54.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,074 | 100.00% |
Upper Dublin Commissioner Ward 3 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 80 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Gary Scarpello | 843 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 843 | 100.00% |
Upper Dublin Commissioner Ward 5 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 111 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Rebecca Gushue | 1,061 | 99.81% |
Write-In | 2 | 0.19% |
Total | 1,063 | 100.00% |
Upper Dublin Commissioner Ward 7 |
3/3 100.00% |
Under Votes | 92 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Robert H. McGuckin | 886 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 886 | 100.00% |
Upper Dublin Constable |
19/19 100.00% |
Under Votes | 7654 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Steven B. Crowder | 3,999 | 55.92% |
Rep - Robert L. Lohoefer | 3,147 | 44.01% |
Write-In | 5 | 0.07% |
Total | 7,151 | 100.00% |
Upper Frederick Supervisor |
1/1 100.00% |
Under Votes | 529 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 9 | 100.00% |
Total | 9 | 100.00% |
Upper Frederick Auditor |
1/1 100.00% |
Under Votes | 538 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 0 | 0.00% |
Upper Frederick Auditor 4 Year Term |
1/1 100.00% |
Under Votes | 538 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 0 | 0.00% |
Upper Frederick Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 223 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - William Karaffa | 315 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 315 | 100.00% |
Upper Gwynedd Commissioner |
7/7 100.00% |
Under Votes | 915 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Kathryn G. Carlson | 1,526 | 15.13% |
Dem - Liz McNaney | 1,554 | 15.41% |
Dem - Rob Wilkinson | 1,471 | 14.59% |
Rep - Thomas Duffy | 1,881 | 18.65% |
Rep - Kenneth Kroberger | 1,834 | 18.19% |
Rep - James A. Santi | 1,819 | 18.04% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 10,085 | 100.00% |
Upper Gwynedd Constable |
7/7 100.00% |
Under Votes | 3239 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Mark Methlie | 2,089 | 51.23% |
Rep - Fred Jauss | 1,983 | 48.63% |
Write-In | 6 | 0.15% |
Total | 4,078 | 100.00% |
Upper Hanover Supervisor |
3/3 100.00% |
Under Votes | 233 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Herbert Butz | 546 | 21.57% |
Rep - Eugene F. Fried | 837 | 33.07% |
Rep - Ben Fiorito | 1,148 | 45.36% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 2,531 | 100.00% |
Upper Hanover Constable |
3/3 100.00% |
Under Votes | 529 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Robert Pepe | 851 | 99.88% |
Write-In | 1 | 0.12% |
Total | 852 | 100.00% |
Upper Merion Supervisor |
14/14 100.00% |
Under Votes | 919 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Greg Waks | 3,587 | 31.02% |
Dem - William Jenaway | 3,428 | 29.64% |
Rep - Dave Furman | 2,320 | 20.06% |
Rep - Bruce Fegan | 2,230 | 19.28% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 11,565 | 100.00% |
Upper Merion Auditor |
14/14 100.00% |
Under Votes | 653 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - David Lipson | 2,984 | 53.42% |
Rep - Lisa Fegan | 2,602 | 46.58% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 5,586 | 100.00% |
Upper Merion Constable |
14/14 100.00% |
Under Votes | 2914 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Bob Smisko | 3,292 | 99.58% |
Write-In | 14 | 0.42% |
Total | 3,306 | 100.00% |
Upper Moreland Commissioner Ward 2 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 10 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Kevin C. Spearing | 229 | 55.58% |
Rep - Timothy Ward | 182 | 44.17% |
Write-In | 1 | 0.24% |
Total | 412 | 100.00% |
Upper Moreland Commissioner Ward 4 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 47 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Joseph Lavalle | 539 | 99.81% |
Write-In | 1 | 0.19% |
Total | 540 | 100.00% |
Upper Moreland Commissioner Ward 6 |
2/2 100.00% |
Under Votes | 68 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - R. Samuel Valenza | 788 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 788 | 100.00% |
Upper Moreland Constable |
14/14 100.00% |
Under Votes | 5032 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Frank Colantonio | 3,942 | 99.90% |
Write-In | 4 | 0.10% |
Total | 3,946 | 100.00% |
Upper Pottsgrove Commissioner |
1/1 100.00% |
Under Votes | 319 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - France W. Krazalkovich | 681 | 50.56% |
Rep - Elwood Taylor | 661 | 49.07% |
Write-In | 5 | 0.37% |
Total | 1,347 | 100.00% |
Upper Pottsgrove Commissioner - 2 Year Term |
1/1 100.00% |
Under Votes | 82 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Tyrone Parker | 362 | 48.20% |
Rep - John H. Bealer | 389 | 51.80% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 751 | 100.00% |
Upper Pottsgrove Tax Collector - 2 Year Term |
1/1 100.00% |
Under Votes | 109 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Holly G. Gauger | 722 | 99.72% |
Write-In | 2 | 0.28% |
Total | 724 | 100.00% |
Upper Pottsgrove Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 589 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Keith Kachel | 407 | 37.79% |
Rep - Donald Raudenbush | 668 | 62.02% |
Write-In | 2 | 0.19% |
Total | 1,077 | 100.00% |
Upper Providence Supervisor |
5/5 100.00% |
Under Votes | 136 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - John Pearson | 1,757 | 47.73% |
Rep - Albert Vagnozzi | 1,921 | 52.19% |
Write-In | 3 | 0.08% |
Total | 3,681 | 100.00% |
Upper Providence Auditor |
5/5 100.00% |
Under Votes | 3700 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Write-In | 26 | 100.00% |
Total | 26 | 100.00% |
Upper Providence Constable |
5/5 100.00% |
Under Votes | 1543 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - John Del Popolo | 2,236 | 99.87% |
Write-In | 3 | 0.13% |
Total | 2,239 | 100.00% |
Upper Salford Supervisor |
1/1 100.00% |
Under Votes | 49 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Richard E. Sacks | 648 | 99.69% |
Write-In | 2 | 0.31% |
Total | 650 | 100.00% |
Upper Salford Auditor |
1/1 100.00% |
Under Votes | 201 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Chris Schwartzer | 498 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 498 | 100.00% |
Upper Salford Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 60 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Arlene Cressman | 636 | 99.53% |
Write-In | 3 | 0.47% |
Total | 639 | 100.00% |
West Norriton Commissioner |
8/8 100.00% |
Under Votes | 1809 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Brian J. Kennedy | 1,628 | 36.82% |
Dem - David C. McKenzie, III | 1,422 | 32.16% |
Rep - Jordan Green | 1,371 | 31.00% |
Write-In | 1 | 0.02% |
Total | 4,422 | 100.00% |
West Norriton Constable |
8/8 100.00% |
Under Votes | 3046 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Bill Bayler | 1,604 | 50.57% |
Rep - Richard E. Seltzer | 1,553 | 48.96% |
Write-In | 15 | 0.47% |
Total | 3,172 | 100.00% |
West Pottsgrove Commissioner |
1/1 100.00% |
Under Votes | 290 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Dominic A. Gentile | 356 | 59.73% |
Rep - Peter L. Larosa | 197 | 33.05% |
Write-In | 43 | 7.21% |
Total | 596 | 100.00% |
West Pottsgrove Constable |
1/1 100.00% |
Under Votes | 418 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Jeff Kazmierczak | 235 | 50.21% |
Rep - Michael Freese | 232 | 49.57% |
Write-In | 1 | 0.21% |
Total | 468 | 100.00% |
Whitemarsh Supervisor |
10/10 100.00% |
Under Votes | 1166 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Amy P. Grossman | 2,583 | 18.18% |
Dem - Melissa Schwartz Sterling | 2,614 | 18.40% |
Dem - Laura Boyle Nester | 2,505 | 17.63% |
Rep - Francis P. McCusker, Jr. | 2,284 | 16.08% |
Rep - Thomas J. Manley, Jr. | 2,192 | 15.43% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 12,178 | 85.72% |
Whitemarsh Constable |
10/10 100.00% |
Under Votes | 434 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Paul M. Lipkin | 2,700 | 57.58% |
Rep - Nancy Lee Walter | 1,987 | 42.38% |
Write-In | 2 | 0.04% |
Total | 4,689 | 100.00% |
Whitpain Supervisor |
12/12 100.00% |
Under Votes | 793 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Kimberly Woods | 2,026 | 23.21% |
Dem - Randy Brock | 1,905 | 21.82% |
Rep - Fred Conner | 2,379 | 27.25% |
Rep - Tony Greco | 2,418 | 27.70% |
Write-In | 1 | 0.01% |
Total | 8,729 | 100.00% |
Whitpain Auditor |
12/12 100.00% |
Under Votes | 1922 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Patrick Foley | 2,818 | 99.75% |
Write-In | 7 | 0.25% |
Total | 2,825 | 100.00% |
Whitpain Constable |
12/12 100.00% |
Under Votes | 403 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Dem - Matthew Rieder | 2,153 | 49.39% |
Rep - David Ullery | 2,204 | 50.56% |
Write-In | 2 | 0.05% |
Total | 4,359 | 100.00% |
Worcester Supervisor |
4/4 100.00% |
Under Votes | 342 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Susan Caughlan | 1,679 | 78.53% |
Write-In | 459 | 21.47% |
Total | 2,138 | 100.00% |
Worcester Auditor |
4/4 100.00% |
Under Votes | 886 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - David S. Cornish | 1,582 | 99.62% |
Write-In | 6 | 0.38% |
Total | 1,588 | 100.00% |
Worcester Constable |
4/4 100.00% |
Under Votes | 901 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
Rep - Greg Robertson | 1,576 | 100.00% |
Write-In | 0 | 0.00% |
Total | 1,576 | 100.00% |
Choose not to Vote |
425/425 100.00% |
Under Votes | 170430 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
NP - No Vote | 1,034 | 100.00% |
Total | 1,034 | 100.00% |
Daniele Retention |
425/425 100.00% |
Under Votes | 110215 | |
Over Votes | 0 | |
Vote Count | Percent | |
NP - Yes | 43,089 | 69.14% |
NP - No | 19,231 | 30.86% |
Total | 62,320 | 100.00% |